MENU
Головна » 2021 » Лютий » 5 » ГОЛОКОСТ - ЗЛОЧИН ПРОТИ ЛЮДЯНОСТІ
12:32
ГОЛОКОСТ - ЗЛОЧИН ПРОТИ ЛЮДЯНОСТІ

27 січня в Україні і світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Ця дата  проголошена резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. Її співавторами виступили 100 держав в пам’ять про жертви нацистського терору під час Другої світової війни.

Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї трагічної події у 2012 році і була однією з шести країн-ініціаторів прийняття оонів-ського документа. 

Голокост- з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацист-ською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років.

Офіційно визнано, що до шести  мільйонів євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйонів загинуло на території колишнього Радянського Союзу.

Дата 27 січня обрана невипадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау, неподалік польського Освенціма. 

Як відомо, одразу після окупації України, нацисти розгорнули широ-ку мережу гетто (найбільшим було Львівське), а згодом почали масово розстрілювати єврейське населення. Під час нацистського Голокосту планомірно знищували мільйони людей у  всьому світі. В Україні він відрізнявся особливою жорстокістю: розстріли відбувалися поруч із населеними пунктами. Фактично на очах місцевих жителів. Епіцентром знищення євреїв на мапі Голокосту стало урочище Бабин Яр – одне із найбільш масових місць розстрілів під час Другої світової війни.

27 січня світова спільнота не тільки згадує жертв людиноненавис-ницької політики, але й засвідчує прагнення до боротьби з антисемітиз-мом, расизмом та всіма іншими формами нетерпимості, які можуть при-звести до цілеспрямованого насилля стосовно окремої групи людей.

Крім того, в цей день  також згадують і вшановують Праведників народів світу – людей, які ризикували собою, родинами, рятуючи життя євреїв.

Про трагічні події Голокосту написано багато книг, знято докумен-тальних та художніх фільмів, зібрано свідчень очевидців. І це закономірно. Адже людство ніколи не забуде про злочини, що не мають терміну давнос- ті. Тож зовсім невипадково з'явився і роман нашого сучасника  німецького письменника Маркуса Френка Зузака «Крадійка книжок». Автор не тільки розкриває трагічну сторінку історії Другої світової війни, а й говорить нам, читачам ХХІ століття, про значиму річ: як  важливо для людини  за любих обставин зберегти честь і гідність, здатність співчувати і бажання допомогти ближньому.

Минуло 80 років, а біль від подій тих часів не відступає. Сьогодні світ усвідомлює усі ті страшні тортури, що стали проявом трагедії. Отож  ми маємо продовжувати робити все залежне від нас, щоб зберегти пам’ять та не допустити повтору цих подій. Кожен громадянин повинен знати про переломні та трагічні моменти у нашій історії. Тільки пам'ятаючи минуле, можливо будувати щасливе майбутнє.

                                         Катерина Спориш, журналістська студія «Обрії»

 

 

 

 


 

 

 
  •  

 

 

 

Переглядів: 16 | Додав: and-admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar